M

Zavřít

a

Menu

Stručný obsah článku

  1. Co je Clubhouse?
  2. Je Clubhouse podcast?
  3. Jak získat přístup do Clubhouse?
  4. Jak funguje Clubhouse?
  5. Stojí za to být součástí Clubhouse?

Sociální síť, která se už v beta verzi stala takovým hitem, že po pozvání touží téměř každý, kdo už o ní slyšel? Tak to je Clubhouse!

Co je Clubhouse?

Audio-chatovací aplikace Clubhouse je zatím dostupná pouze majitelům iPhonů – a to navíc pouze na pozvání. I když existuje už od dubna 2020, výrazný nárůst uživatelů zažívá až od konce loňského roku.

Důvodem, proč se Clubhouse v posledních měsících dostává nejen do povědomí podnikatelů a freelancerů na celém světě, ale i na přední stránky lifestylových magazínů, je nejen unikátní pojetí sociální sítě, ale i nezvykle velké zapojení celebrit, motivačních speakerů a leaderů řady oborů, od marketingu, přes umění až po sport, technologie a řadu dalších.

Clubhouse ale není obvyklou sociální sítí, na které projíždíme příspěvky dalších uživatelů a přidáváme komentáře a srdíčka. Platforma funguje jako živý audiochat. Můžete tak “sedět” v jedné chatovací místnosti nejen s celebritami, jako je Oprah, ale třeba i s marketingovými guru – Amy Portfield, Russelem Brunsonem, Marií Forleo a řadou dalších. V posledních 2 týdnech se Clubhouse dostal i k českým uživatelům – můžete si tak v přímém přenosu poslechnout třeba Davida Lörincze, Janku Chudlíkovou nebo Petra Máru.

Je Clubhouse něco jako podcast?

Ano a ne.

Prvním a poměrně zásadním rozdílem mezi Clubhouse a podcastem je, že vše běží živě – bez záznamu. Buďto se připojíte v době, kdy chat probíhá – a nebo už ho nikdy neuslyšíte.

Rozhovory, masterclasses a další chaty navíc nemusíte jen poslouchat. Máte možnost zvednout ruku, nechat se pozvat na pomyslné “pódium” a položit otázku nebo se do rozhovoru jinak zapojit. Díky tomu, že je uživatelů Clubhouse zatím pořád poměrně málo, rozhodně nejde jen o teoretickou možnost. První chatovací místnost, kterou jsem navštívila, vedl český guru facebookových reklam David Lörincz – a v místnosti nás bylo kolem 20.

Jak se do Clubhouse dostat?

V tuto chvíli máte jedinou možnost. Sehnat někoho, kdo už přístup do aplikace má a bude ochoten vám poslat pozvánku. Pozvánky v tuto chvíli dostává každý nový uživatel 2, systém mu automaticky nabízí seznam kontaktů, kterým ji může poslat.

Pokud nikoho, kdo by vám pozvání poskytnul, neznáte, můžete si i přesto stáhnout aplikaci do svého iPhonu a zarezervovat si uživatelské jméno. Až obdržíte pozvánku nebo se aplikace otevře pro všechny, nebudete se muset bát, že vám ho někdo “přebere” (po obdržení pozvánky se registrace dokončuje a rezervované uživatelské jméno máte možnost změnit).

Že jsou pozvánky do Clubhouse horké zboží potvrzuje i fakt, že už se s nimi čile obchoduje.

Jak Clubhouse funguje?

Po přijetí pozvání projdete registrací a základním výběrem témat, která vás zajímají. Výběr rozhodně není malý. Můžete se také rovnou rozhodnout pro sledování lidí, kteří už Clubhouse používají.

Aplikace vám pak automaticky nabídne vstup do několika právě probíhajících chatovacích místností, které by vás mohly zajímat. Máte také možnost založit vlastní místnost – nebo ji naplánovat na později a umožnit tak ostatním uživatelům přidat si vaši událost do kalendáře a v čase události se připojit.

Pokud chcete jen poslouchat, stačí vstoupit do zvolené chatovací místnosti. Objeví se vám nástěnka s přehledem speakerů v dané místnosti (pomyslné pódium), lidí, které speakeři sledují (často je to zajímavá inspirace) a nakonec přehled účastníků, kteří jsou v místnosti s vámi. Vstupem do místnosti se nezapíná váš mikrofon, pouze zvuk.

U speakerů uvidíte přeškrtnuté mikrofony (je dobrým zvykem si je “na pódiu” vypnout, pokud zrovna nemluvíte), speaker, který mluví, má kolem svého profilového obrázku šedý kroužek.

Pokud speakeři umožní pokládání otázek, máte možnost se přihlásit rukou v pravém dolním rohu a po pozvání “na pódium” se zapojit do diskuse. Plusem v pravém dolním rohu můžete o místnosti dát vědět někomu s kým jste na Cluhouse propojení. V levém dolním rohu na vás čeká tlačítko k opuštění místnosti.

Kliknutím na profilový obrázek si můžete bez opuštění místnosti otevřít profil kohokoliv, kdo je v místnosti s vámi. Můžete se tedy podívat nejen na to, kdo je člověk, jehož řeč vás zaujala (u obrázku vidíte jen křestní jméno) – a můžete si jej rovnou přidat do sledovaných.

Kliknutím na šipku s nápisem All rooms vlevo nahoře stáhnete chatovací místnost dolů na lištu a můžete vybírat z nabídky dalších aktivních místností.

Stojí za to být součástí Clubhouse?

V tuto chvíli rozhodně ano. Platforma je nová a zatím poměrně exkluzivní – a obsah tomu odpovídá. Řada vlivných a schopných lidí vycítila marketingovou příležitost, kterou Clubhouse nabízí a v tuto chvíli tak můžete zcela zdarma poslouchat masterclasses, přednášky nebo debaty lidí, kterým stojí za to naslouchat.. V anglicky mluvících byznysových skupinách na Facebooku jsem od začátku roku viděla nespočet příspěvků na téma “právě jsem absolvovala úžasnou masterclass plnou geniálních rad, které hned uplatním ve svém byznysu”. A i když je v českém rybníčku Clubhouse opravdu velmi krátce, i mezi chaty v češtině je z čeho vybírat.

 

 

Uložit článek na Pinterest